"

Jak trénuje brněnský triatlonista, který v Mexiku vyhrál Ironmana?

20. 12. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Jan Vyhnánek pracuje jako programátor, několik let působí jako SPINNING® instruktor v brněnském centru SPINNING & FITNESS, a taky je to člověk, který v Mexiku ve své kategorii vyhrál závod Ironman, triatlon tzv. na dlouhou vzdálenost.

Honzo, upřesníš čtenářům, co účastníky Ironmana čeká?

Triatlon se obecně skládá z plavání, kola a běhu. Triatlonů jsou různé druhy. A jedním z nich je ironmanovská vzdálenost. Je to 3,8 km plavání, 180 km na kole a nakonec maraton, 42,2 km.

Je to nejtěžší závod vůbec?

Nejtěžší určitě není, není ani nejdelší. Existují ještě ultra-triatlony, které jsou jistě náročnější

Platí ale za jeden z nejpopulárnějších závodů. Sleduje ho řada lidí. Čím to je?

Je pravda, že než jsem se začal věnovat triatlonu, slyšel jsem především právě o Ironmanovi. Existuje organizace, která má stejný název, a pokud se nepletu, právě ta s pořádáním dlouhých triatlonů začala. Pak se objevili další pořadatelé, nicméně značka Ironman se zachovala.

Vítězstvím v kategorii jsi se kvalifikoval na mistrovství světa. Kolik lidí v ní startovalo?

Zhruba stovka.

A jaký byl tvůj vítězný čas?

Devět hodin a osm minut.

Jan Vyhnánek SPINNING&FITNESS

Co člověka motivuje se devět hodin dřít, rvát se soupeři a nejspíš i sám se sebou?

Co mě motivuje? To je dobrá otázka. 😉 Já jsem s triatlonem začal tak nějak úplně náhodou. Neprobudil jsem se jedno ráno a neřekl si, že budu triatlonista. Někdy v roce 2015 mě začala trápit kolena. V té době jsem hodně běhal, ale kvůli problémům jsem si musel dát běžeckou pauzu.

Paní doktorka mi poradila, ať na chvíli vyměním běh za kolo nebo plavání. Tak jsem začal chodit do bazénu a na SPINNING® do brněnského centra SPINNING & FITNESS.

Po pár měsících už jsem mohl znovu běhat, ale v hlavě mi to začalo šrotovat. Že když už mám základ, mohl bych zkusit triatlon. Nejdřív jsem se byl na jednom závodu podívat jako divák a ta atmosféra mě úplně pohltila. Když jsem to pak zažil i jako závodník, tak to bylo ještě silnější. Postupem času se pro mě triatlon stal tak nějak životní styl.

Ten pocit po závodě, když se to podaří, když člověk zúročí všechnu tu dřinu, to prostě stojí za to.

Jak dlouho přesně se tedy věnuješ triatlonu? A jak jsi se připravoval na závod v Mexiku?

Začal jsem s ním o rok později, v roce 2016. V loni jsem měl problémy s chodidlem a letos v lednu jsem po roční pauze zase začal běhat. Na začátku sezony jsem ani nevěděl, že budu v Mexiku startovat. Nejdřív jsem se snažil tak nějak rozběhat. Přidával jsem kilometry a každý týden jsem prodlužoval tratě do té míry, abych byl schopný uběhnout na jeden zátah maraton.

Domů jsem si pořídil cyklistický trenažer, to mě hodně posunulo na kole. Co se plavání týče, to je moje obrovská slabina. Jeden týden se mi plave dobře a další týden naopak úplně hrozně. Je to tím, že mám špatnou techniku. Začal jsem na tom pracovat s trenérkou, ale zatím mám pořád ještě na čem makat.

Jan Vyhnánek SPINNING & FITNESS

Jak trénink vypadá? Jak si jej plánuješ?

Vždycky v neděli si plánuji celý týden dopředu. Před závodem jsem chodil v pondělí plavat, pak do posilovny, v úterý jsem dával kolo a běh. Ve středu znovu plavání a následně posilovna nebo naopak. Ve čtvrtek kolo a běh a v pátek plavání a posilovna. Sobota a neděle jsou mé hlavní tréninkové dny. To jezdím na kole a pak běhám.

Takže trénuješ dvoufázově?

Většinou ano. A vždy běhám až po jízdě na kole. Nikdy neběhám na čerstvých nohách.

Tak mě napadá, jestli máš vůbec někdy volno?

Nemám. Odpočívám tak, že hodně času věnuji protahování. Snažím se také správně jíst, to regeneraci pomáhá, ale to je tak všechno. Říkali mi, že bych měl ještě víc spát, že to je pro regeneraci nejdůležitější, ale na to moc nemám čas.

Také děláš instruktora v brněnském centru SPINNING & FITNESS? Proč zrovna tohle?

SPINNING® obecně je velmi dobrý na fyzičku. Pokud chce člověk zhubnout a hlídá si tepovku, tak touhle cestou toho určitě jde dosáhnout.

Jan Vyhnánek SPINNING & FITNESS

A kdy míváš hodiny? Ptám se kvůli čtenářům, kteří by si chtěli zajet pod dohledem instruktora, co vyhrál Ironmana.

Mám lekce každý čtvrtek ve čtyři hodiny. Všechny čtenáře tímto zdravím a rád je uvidím. Na lekcích nebudu jen před závody. Vždycky tak měsíc nebo dva před závodem SPINNING® zcela utnu a jezdím jen na kole nebo doma na klasickém trenažéru.

Co plánuješ v triatlonu dál? Vyhrál jsi kvalifikaci ve své kategorii a nominoval jsi se na mistrovství světa. Budeš tam? Budeme ti moct fandit?

Už mám zaplacené startovné! 😊 Takže jestli se nezraním, příští rok 10. října jdu do toho.

To jsem chtěl slyšet! A věřím, že všichni, co ti drží pěsti, také.
Honzo, díky za rozhovor, přeji co nejrychlejší regeneraci a určitě se uvidíme minimálně na SPINNINGU.

SPINNING® s Honzou Vyhnánkem

SPINNING® lekci si můžete rezervovat na tel.: 776 874 118

Razíte do centra SPINNING&FITNESS poprvé?
Objednejte se na ukázkovou lekci ZDARMA! Pokračujte ZDE


Jinde na SrdceMoravy