"

Sokol Grand Prix de gymnastique 2019

23. 12. 2019 , aktualizace: 12. 01. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Letos si toto prestižní klání nenechali ujít ani gymnasté z USA.

Ještě, než se dostaneme k tomu, jak to letos dopadlo, bylo by vhodné alespoň naznačit, v čem je tento závod tak ojedinělý. Jedná se o závod dvojic, kdy cvičí žena a muž, jejichž známky se sčítají. Na začátku je dvanáct dvojic, které si v prvním a druhém kole zvolí nářadí, na kterých chtějí závodit. Po dvou kolech šest nejlepších dvojic postupuje do semifinále, kde si opět vyberou nářadí, na kterém ještě nezávodili. Do finálového kola potom postupují čtyři nejlepší páry. Ve finálovém závodě většinou platí heslo „všechno nebo nic“. Gymnasté i gymnastky většinou do posledního kola volí takové nářadí, na kterém, pokud zacvičí bez větší chyby, dostanou hodně vysokou známku.

Kdo zaváhal a nedošel, prohloupil.

Letošní 23. ročník proběhl v brněnské hale Sokola Brno I 30.11.2019. Kdo zaváhal a nedošel, prohloupil. Skvělá atmosféra, perfektní výkony závodníků, spravedlivé rozhodování rozhodčích. Tak by se dal charakterizovat letošní závod. Kromě již zmíněných závodníků z USA se v Brně představili i gymnasté a gymnastky z Rakouska, Ukrajiny, Ruska, Albánie, Nizozemska, Slovinska, Slovenska, Švýcarska a samozřejmě z České republiky.

Čím víc se blížilo finálové kolo, tím víc bylo vidět, jak páry začínají taktizovat a předvádějí těžší a těžší prvky. U některých se až tajil dech. Jako příklad lze zmínit závěr z bradel u amerického závodníka Akashe Modiho (USA), který doslova vystřihnul dvojné salto s dvěma obraty a bez krůčku doskočil. Akash společně se svojí závodní partnerkou z České republiky Anetou Holasovou, která se na letošním Mistrovství světa kvalifikovala na Olympijské hry 2020 obsadili stříbrnou příčku v celkovém hodnocení, těsně za úžasně cvičícím párem Brody Malone (USA) a Jasmin Mader (AUT) kteří zvítězili.

Na třetím místě se umístil český pár

Na třetím místě se umístil český sourozenecký pár Sandra Jessen a David Jessen, které jako trenérka vedla jejich maminka Hana Říčná, stříbrná z Mistrovství světa 1983. Čtvrtá skončila česká dvojice František Černý a Lucie Jiříková, tento pár reprezentoval Českou obec sokolskou.

Závěrem se sluší poděkovat donátorům, sponzorům, pořadatelům a všem, co tuto skvělou akci připravili. Tak za rok na Sokole Brno I při 24. ročníku Sokol Grand Prix de gymnastique naviděnou!


Jinde na SrdceMoravy