"

Fitdance: Zavřete oči a prožívejte tanec uvnitř

27. 09. 2018 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Tanec. To je krásné ztvárnění pohybu, který výborně působí i na psychiku. Díky tanci můžete vyjádřit pocity, uvolnit se nebo naopak se nabít energií. Je v něm ladnost, elegance, zároveň může být extravagantní a zcela osobitý. A jeho velkou předností je, že lze zkombinovat i se cvičením a sportovními prvky

Z toho všeho vznikla myšlenka Fitdance, kterou právě nabízí Fitstudio Jana. Majitelka centra, lektorka tance a bývalá baletka Jana Šimková v rozhovoru ukazuje, proč jsou jejich kurzy jedinečné.

Ve Fitstudiu Jana jste nedávno začali nabízet kurzy tance Fitdance. Jak vznikl tento nápad a co klientkám tanec přináší?

Kurzy Fitdance se mi honily hlavou už delší dobu. Stále vidím, jak ženy u nás ve studiu cvičí, posilují, chtějí zhubnout nebo si dokázat, že zvládnou nějaký obtížný cvik. Zkrátka stále na sebe nakládají nějaké úkoly.

V pořádku, ale kdy se jen tak zastaví, zaposlouchají do hudby, opustí ten tlak na sebe, usmějí se? Tak jsem se rozhodla, že uvolnění v pohybu bez důrazu na přesnost, sílu, počet opakování a výdrž bude ta pravá kompenzace. 

S tancem bývá u řady lidí spojená tréma. Spousta lidí si myslí, že tančit neumí, a za to se stydí. Jak to mají vaše klientky? Jak jejich obavy a nejistoty případně překonáváte?

Klientky se na začátku stydí, ale tím, že se rozhodly do toho jít, udělaly první krok ke změně. Společně odstraňujeme buď bloky z dětství, kdy jim někdo zastavil radost v pohybu díky nevhodnému komentáři, nebo prostě ženy v běhu povinností a starostí zapomněly na sebe a radost z tance, kterému se třeba dříve věnovaly.

Hodně se na lekcích smějeme, tím opadává tréma a obavy „jak budu u toho vypadat“. Mohou si zavřít oči a být tam jen pro sebe, prožívat vše uvnitř.

Na jakou hudbu tančíte?

Máme vypsáno hodně kurzů Pilates nebo Zdravotního cvičení a ty jsou bez hudby, jen slovní provázení lektora. Ženám hudba chybí. Hudba pomáhá vytvořit emoci a tu pak předáme do pohybu. Je to prima.

Vytvářím pestrou skladbu hudebního doprovodu – od klidné až relaxační hudby přes latinskoamerické hity, songy z muzikálů a podobně. A nabádám ženy, aby si samy donesly svou oblíbenou skladbu, můžeme na ni tančit také.

Vedete kurzy s pomocí choreografie? Máte připravené pevně dané prvky, anebo dámám necháváte prostor, aby se tancem samy vyjádřily?

Choreografiím a pevně daným prvkům se dost vyhýbám, není tam pak prostor pro vlastní kreativitu a uvolněnost. Každá z nás pohyb vnímá jinak, takže nechci, aby ženy „napodobovaly" mé pohyby, ale dávám jen návod a ony si dotvoří samy. Občas máme nějakou konkrétní pohybovou vazbu na hudbu, ale v těchto kurzech to není stěžejní.

Rády vkládáme do pohybů různé emoce – například často chodíme po sále, na různou hudbu. Říkáme tomu chůze s emocionálním podtextem. Třeba nakupujeme v obchodním centru, kyneme davům, vcházíme rozčilené do dveří a podobně. Výsledek je, že se smějeme a smějeme.

Už název Fitdance napovídá, že tanec provází i nějaké sportovnější prvky. Je to tak? 

Ano, hodně pracujeme s dechem, takže k tanci zařazujeme různá dechová cvičení. Na závěr lekce je vždy zklidnění v podobě strečinku. Do lekcí přidávám i sekvence z jiných pohybově tanečních stylů – například z PortDeBras, Spirals nebo Chi-toningu. Je to velmi příjemná změna. 

Lekce Fitdance jsou i výborné posilování. Hodně se zapojují paže a také nohy, hlavně stehna a zadek. Využíváme i různé cvičební pomůcky, například velké míče, gumové pásy, nově paličky na bubnování, a vytváříme rytmické sekvence, kdy paličkami bubnujeme do země nebo do balonu. 

Taneční pohyb se snažíte propojit i s uvolněním pánevního dna. Jak to jde k sobě? Jak to v praxi vypadá a k čemu to přispívá?

Tanec potřebuje uvolněnou pánev a hrudník. Oboje souvisí s pánevním dnem, takže jak už jsem zmiňovala, pracujeme s dechem, aby se svaly i mysl uvolnily. Pak je důležitá práce s pánví. Mnohé ženy jsou v ní doslova zatuhlé – ať už svalově, nebo pocitově (pohyby pánví nejsou vhodné, slušné a podobně). Stejně tak oblast hrudníku, kde je centrum tanečnosti a také centrum emocí.

I zde je potřeba získat uvolnění, otevření, aby se emoce mohly dostat ven. Ovlivní to bránici (což je dechový sval) a dechem zase můžeme ovlivnit uvolnění pánevního dna. Je to jeden velký okruh a jedno souvisí s druhým. Lekce Fitdance jsou bez obuvi, takže i chodidly vnímáme podlahu, klenbou nožní vnímáme pánevní dno.

Jaké máte na kurzy ohlasy? Jsou klientky spokojené?

Ano, jsou. Většina z nich pokračuje dál a dál a tančí již druhým rokem. Odchází zářivé a usměvavé a mě to moc těší. Protože o tohle jde především.

Zaujala vás podoba tance ve Fitstudiu Jana? Tak nepromeškejte přihlášky do podzimních kurzů.


Jinde na SrdceMoravy