"

Neděste se dlouhé cesty k moři. Pomozte si cvičením

10. 08. 2018 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Pomoc od bolesti krční páteře

Pokud cestujete autem, od ztuhlého krku vám pomohou jednoduché cviky, kvůli kterým se nemusíte ani zdvihat ze sedačky. „Základem je rovné vytažení hlavy, kdy ji táhneme vzadu za ušima nahoru. Dejte si ale pozor na nežádoucí předsunutí brady a dopředu schoulená ramena,“ říká Jana Šimková, majitelka Fitstudia Jana.

Následuje úklon hlavy na obě strany, kdy se ucho vytahuje jakoby za špičkou nahoru ke stropu. Pozor, jde o tah vzhůru, ne ohnutí krku k rameni.

Další pomocí je rotace hlavy. Důležité je maximální vytažení páteře nahoru. Až tam hlavou otáčíme. „Naši klienti někdy dělají chybu, že ucho skloní k rameni. Pomůže pocit, že na hlavě neseme knihu a držení pohledu přímo před sebe,“ doporučuje Jana Šimková.

Posledním cvikem je ohnutí vpřed. Důležité je začít pohyb zezadu. Nevede ho brada. „Zkuste si představit, že vám za krkem vyrůstá strom, který se až následně ohýbá,“ vysvětluje lektorka.

Tipy pro řidiče

Řídíte, nemůžete si dát pauzu, ale záda ani krk už skoro necítíte? Hlavní chyba je v tom, jak se za volantem hrbíte. „Podsazená pánev, povolené břicho, tlak do beder, schoulená ramena a předsunutá brada. To je častý posed řidičů, který jim velmi škodí,“ uvádí Jana Šimková.

Jak tomu zabránit? Rozhodně necvičte za jízdy. Můžete ale využít krátké čekání například na přechodu pro chodce nebo semaforu. Vytáhněte se, zatlačte zadek do sedačky a sundejte nohy z pedálů. Zatlačte nohy celými chodidly do podlahy. Držte volant a táhněte lokty šikmo dolů. Pozor na prohýbání v zádech. Důležité je také hlídat pravidelný dech. „Mám ještě tip navíc. Nastavte si zpětné zrcátko tak, abyste se při každém pohledu zpět museli vytáhnout,“ doplňuje Jana Šimková.

Protažení na parkovišti

Když už vystoupíte ven, můžete konečně protáhnout i nohy a rozhýbat páteř. Záda si spravíte při ohybu vpřed. Mírně u toho pokrčte nohy a dýchejte do zad. Pozor ale, nepřeklápějte pánev.

Při protahování zadní části nohou naopak pánev překlopit musíte. Hluboce se předkloňte, vystrčte zadek do nebe a oddalte pánev od kolen.

Tříslům pomůžete při zanožení jedné nohy. Pata přitom nemusí být nutně na zemi a můžete mít i pokrčené koleno. Při cviku se stáhne půlka, podsadí zadek a tříslo se otevře. Cvik opakujte i na druhou nohu.

Cviky pro nohy i za jízdy

Poslední serii zvládnete i za jízdy v autobuse nebo letadle. "Nejdříve kružte nohama v kotníku. Pracujte oběma směry nejdříve jednou a pak druhou nohou. Nebo jen špičkou nahoru a dolu a nakonec dovnitř a ven," radí Jana Šimková.

Cvičení dokončete chůzí na místě a nakonec takzvanými pološpičkami. Hýbejte nohama, jako byste měli na nohou střídavě vysoké a žádné podpatky.

Pokud chcete protáhnout tělo nejen během dlouhého cestování, od září se otevírají nové kurzy ve Fitstudiu Jana. Nenechte si je ujít.


Jinde na SrdceMoravy