"

EMS posouvá komplexnost o úroveň výš, říká mistr republiky v parkouru

13. 08. 2020 , aktualizace: 14. 08. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

David Kašpárek je dvojnásobný mistr České republiky v parkouru. Při cestě na vrchol zkusil různé druhy cvičení. Nedávno se k nim přidalo i EMS, které vyzkoušel v Body Express studiu Lesná v Brně. Jak se mu první trénink líbil si přečtete v článku. 

Proč jste se rozhodl EMS vyzkoušet?
Rozhodl jsem se celkem spontánně. Nikdy předtím jsem o EMS neslyšel, až mě jednou kolega pozval na schůzku do Body Expressu. Tím že jsem sportovec mě tahle metoda ohromně zaujala. Majitel studia o ní vyprávěl se zápalem a prezentoval výsledky, kterých dosáhli jiní, často velmi úspěšní sportovci. Nemohl jsem odolat vyzkoušet EMS sám na sobě.

Co vás na EMS bavilo?
Bylo to úplně něco jiného. Oblečou vás do speciálního „skafandru” s elektrodami a kabeláží, připojí na přístroj a pustí do vás proud. Ze začátku jsem cítil trochu adrenalin, z elektřiny mám respekt. Když vámi začne proudit, je to hodně zajímavý pocit. Asi mě na tom nejvíce bavil právě aspekt elektřiny. Zároveň mám široké zkušenosti s klasickým posilováním typu kliky, shyby, dřepy a je to pro mě po těch letech extrémní stereotyp. Tohle byla příjemná změna.

Můžete stručně popsat, jak první lekce probíhá?
Na začátek vás seznámí s impulsy. V každé partii pomalu nastaví intenzitu, aby jste si vy i tělo zvykli. Pak následuje zkrácená varianta cvičení. Lektor vám předcvičuje a vy se střídavě zpevňujete a uvolňujete v několika pozicích. Celé to zabere zhruba 12 minut.

Je něco, co vás na lekci překvapilo, co jste od takového druhu cvičení nečekal?
Jak náročné to bylo. Dvacet minut opravdu stačí, aby člověka trénik dostatečně vyřídil. 

Můžete srovnat cvičení EMS s posilovnou, případně nějakým dalším tréninkem, který děláte? 
Nesnáším posilovny. Tím nechci říct, že by posilovny byly špatné, sám ale raději trénuji venku nebo doma  jen s vlastní vahou. Člověk pracuje s tělem daleko komplexněji, než když zvedá činky. Zároveň proč běhat na páse, když můžu jít běhat ven? Když je zima nebo vedro, je to o to efektivnější, protože tělo se učí pracovat i s enviromentálními vlivy. Komplexnost vnímám jako nejdůležitější a EMS jí posouvá o spoustu úrovní výše než můj dosavadní způsob tréninku. Trénujete svaly, o kterých ani nevíte, že je máte. Netvoříte si dysbalance, protože elektrický impuls zapojí každý sval stejně a efektivita je tím pádem nesrovnatelná. Stačí jednou týdně dvacet minut. Fitko vám sežere několik hodin několikrát týdně, aby to mělo smysl.

Jak se Vám líbilo cvcičit v EMS studiu Lesná?
Nejvíce bych vyzdvihl profesionalitu a přístup lektora. Své práci opravdu rozuměl a zároveň s ním byla sranda. I proto  jsem si trénink na Lesné opravdu užil. Studio je pár minut chůze od autobusové zastávky Loosova, přesto mi dalo trochu práci ho najít i s asistencí Google maps. Ale těžko říct, na čí straně byla chyba. Interiér studia je příjemný.

Komu byste EMS cvičení doporučil?
Vlastně všem. Samozřejmě musíte splňovat určité zdravotní podmínky, na to vás však lektror předem upozorní. EMS vám zlepší kondici, zpraví bolavá záda ze sedavého zaměstnání, urychlí regeneraci po zranění či pomůže zhubnout. Tělo začne fungovat a vypadat tak, jak by mělo. Časově je to navíc více než přijatelné.


 


Jinde na SrdceMoravy