"

8 důvodů proč cvičit Iyengar jógu a její historie

26. 02. 2018 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

8 důvodů proč cvičit Iyengar jógu

 1. Fyzická pohoda
  Díky Iyengar józe vás přestane bolet tělo i hlava.
 2. Psychická pohoda
  Díky Iynegar józe už nebudete pořád někam spěchat, získáte více vnitřního klidu a velké množství pozitivní energie.
 3. Fyzická kondice
  Díky Iyengar józe se vaše tělo správně „osvalí“ – posílíte nejdůležitější svalové partie a tím ulevíte kloubům a páteři.
 4. Rovnováha těla
  Díky Iyengar józe budete mít všechno v těle podle jeho osy vpravo a vlevo správně „poskladané“.
 5. Vhodná pro každý věk
  Díky používaným pomůckám Iyengar jógy můžete ve všech jógových pozicích správně setrvat.
 6. Pružnost těla
  Díky Iyengar józe se naučíte protáhnout se a zpevnit se. Vznikne prostor ve vašem těle a budete se cítit mnohem pružnější.
 7. Vhodná i pro osoby se zdravotními potížemi
  Cvičení Iyengar jógy dokáže odstranit mnoho potíží – bolesti zad a kloubů, vysoký krevní tlak a může také výrazně pomoci i při psychických problémech.
 8. Působí dobře nejen na fyzické tělo
  Po 6 minutách v asáně (pozici), začne cvičení působit na vnitřní orgány a náš energetický systém.

Chcete si cvičení zdarma vyzkoušet?

Zveme Vás na bezplatnou první lekci. 
Časy a termíny jednotlivých lekcí najdete ZDE.

 

 

 

 

 

 

Krátká historie Iyengar jógy

Zakladatel: B. K. S. Iyengar

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (čte se Ajengar) se narodil 14.12.1918 a zemřel 20.8.2014, je považován za jednoho z nejvýznamnějších učitelů jógy současnosti. Jeho učitelem byl „otec moderní jógy“ Tirumalai Krišnamačárja z jehož učení vzešly všechny směry jógy, které zná dnešní svět. Pan Iyengar je právem považován za učitele, který se ve 20.století zasloužil o rozšíření klasické hatha jógy po celém světě. Směr jógy, který se vyučuje, začali jeho žáci nazývat Iyengarova jóga.

Pan Iyengar byl v dětství slabý a trpěl mnoha nemocemi
Ve čtrnácti odešel do Mysore ke svému švagrovi Tirumalai Krišnamačárja, aby praxí jógy upevnil své chatrné zdraví. V roce 1937 ho Krišnamačárja poslal učit do Puny. Iyengar neměl ze začátku příliš mnoho žáků a každý den věnoval mnoho hodin vlastní praxi. V roce 1952 se spřátelil se slavným houslistou Yehudi Menuhinem, který ho poprvé pozval, aby učil na západě. Iyengarův věhlas postupně rostl. V roce 1975 otevřel v Puně Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute (RIMYI), kam dodnes jezdí tisíce studentů z celého světa. Dvě z jeho šesti dětí-dcera Geeta a syn Prashant se rovněž stali uznávanými učiteli Iyengar jógy.

Iyengar jógu si díky pomůckám může zacvičit každý
Pan Iyengar používal své tělo jako živou laboratoř při své každodenní praxi po více než 70 let. Sledoval účinky jednotlivých ásan na lidské zdraví a psychiku, zkoumal působení ásan na zmírnění nejrůznějších zdravotních problémů. Postupně rozvinul systém pomůcek jako např. pásků, lan, dřevěných cihel a židlí, aby umožnil lidem všech věkových skupin i lidem, kteří trpí nějakým fyzickým onemocněním, zaujmout jógové pozice a mít z nich plný užitek. Sám však říká, že cvičení jógy přesahuje rámec pohybů fyzického těla a je jako vnější cvičení pouze počátečním, nikoliv konečným cílem jógové cesty.

Člověk hledá i v těch nejjednodušších ásanách tři úrovně:

 1. vnější, která dodává tělu pevnost a sílu,
 2. vnitřní hledání, které upevňuje inteligenci a vědomí ve všech částech těla,
 3. mysli a duše.

Pan Iyengar se zasloužil o mnoho věcí, které studenti jógy po celém světě považují za samozřejmost
Způsob, jakým uvažujeme o poloze a srovnání těla, pokyny a terminologie učitelů, které nás dovedou ke správnému srovnání těla, řazení ásan do jednotlivých sekvencí, používání pomůcek a využití jógy jako terapeutického nástroje ke zmírnění zdravotních problémů.


Jinde na SrdceMoravy