"

Hubnutí podle jógy: Nechte si čokoládu na zítra

29. 05. 2018 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Pokud chcete tělu ulevit a shodit pár kilogramů za pomoci jógy, máme pro vás pár tipů.

Záleží na celkovém životním stylu

Jógu začínají lidé stále častěji cvičit pro její pozitivní účinky, tedy i na hezkou postavu. Kdo k ní ale bude přistupovat jako k běžnému sportu, bude možná zklamaný. Pozice se provádějí pomalu a precizně. Proto se u cvičení nezapotíte tolik, jako například v posilovně. Přesto ale důkladně posílíte všechny, i ty zapomenuté vnitřní svaly, a tělo celkově zpevníte, budete pružnější a zmizí vám i nadbytečné tukové polštáře.

„Každý chce slyšet, jaké pozice jsou nejvhodnější pro zpevnění konkrétních částí těla. Samozřejmě existují. Ale to není důležité. Záleží spíš na tom, jak celkově žijete,“ vysvětluje lektorka jógy Jana Chovancová. Poslouchat své tělo a jíst do polosyta. Každý, kdo tento návod bude dodržovat, může podle ní zhubnout.

Co z jídla vynechat

Neméně důležité je jídlo. Jóga totiž není jen o cvičení, ale o celkovém přístupu k životu. Obecně její zastánci doporučují méně často jíst, zmenšit porce a dbát na kvalitu potravin. „Největší zlo nadělá v těle cukr a bílé pečivo. Úplně je vynechte z jídelníčku a určitě zhubnete,” říká Jana Chovancová. 

„Já sama jsem měsíc nejedla žádné sladkosti. Vsadila jsem se s dcerou, abych ji přiměla k udržování pořádku. Nemám kila navíc, a přesto jsem ještě shodila. První dny mi sladkosti trochu chyběly, ale pak jsem se cítila skvěle,“ dodává z vlastní zkušenosti.

Čokoládu až druhý den

Jana Chovancová doporučuje také vyzkoušet systém, při kterém vždy odložíte část jídla na později. Sama se stravuje hlavně ovocem a polévkami. Čokoládě ale občas neodolá ani ona. 

„Je to ale o zvládnutí svých smyslů. V józe se tomu říká "pratjáhára" - odtažení pozornosti od smyslových vzruchů (= 5. stupeň jógy z klasického 8stupňového systému podle Pataňdžaliho). V jídle záleží na tom, abyste se nepřejídali a přestali v tom nejlepším. Sníst čtvereček čokolády a zbytek si nechat na jindy,“ vysvětluje brněnská lektorka jógy.


Jinde na SrdceMoravy