"

Lektorka jógy: Sleduji lidi na přechodu, jak křivě stojí

29. 05. 2018 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

„Přišlo to ve správný čas. Vždy to tak mám”, říká Jana Chovancová. Dnes vyučuje jógu už 12 let. A z každého jejího slova čiší, jak moc ji miluje. Ve svých hodinách se věnuje všem. Ženám, mužům, dětem i seniorům a každému ze sebe dává maximum. Přijďte kouzlo jógy ochutnat i vy.

Co vás k józe přivedlo?

Jako dítě jsem chtěla dělat kung-fu. V té době jsem ale nenašla oddíl, který by bral holky. Tak jsem se uchýlila alespoň (pro dívku) k drsnějším sportům, jako je střílení ze vzduchovky a malorážek. Moje sestra mě tenkrát přemlouvala, ať s ní jdu na jógu. Ale já neměla čas, abych se tomu mohla věnovat naplno. A jen napůl nic dělat neumím. Proto jsem ji odmítla.

Nakonec jste se tedy k józe dostala jinak?

20 let jsem jezdila na koni a bolelo mě z toho celé tělo. Nemohla jsem se ani posadit. Lékař mi řekl, že mám hrozně oslabená záda, a doporučil mi pár pozic z jógy, že mi to pomůže. Já si to ale dobře nezapamatovala a chtěla jsem to dělat pořádně.

Hned ten večer jsem proto zašla na kurz jógy. A byla jsem plná zážitků. Cítila jsem, že jsem konečně na správném místě. Za měsíc mně přestaly bolet záda a o něco později i kyčel a koleno. A za dvě měsíce jsem už chodila cvičit denně.

Takže vás přiměla bolest?

Ano. A ze zkušenosti vím, že to tak má přes 90 % lidí. Mnoho z nich ale poté, co bolesti ustanou, přestane. Ale potíže se brzy vrátí. Ideální proto je nikdy nepřestávat a naopak přidávat další stupně jógy a začít vnímat vnitřní práci těla, soustředit se na dýchání a podobně jako je to v jiných energetických cvičeních - čchi kung, taiči i kung fu.

Jak jste se stala z cvičenky lektorkou?

To bylo velmi rychlé. Na konci hodiny jsem měla vždy hodně dotazů ke svému učiteli. Potřebovala jsem vědět víc. A to mě posouvalo dál a dál. Přemýšlela jsem o józe. Tlačila jsem na učitele, aby mi pomohl pochopit pránájámu (= 4. stupeň jógy, dechová cvičení). Dle precizně propracovaného systému pana Iyengara, je dobré začít s pránájámou po prvním roce cvičení ásan (jógových pozic), a tak se taky stalo.

Vzdělávala jste se mimo kurzy?

Aby člověk začal cvičit, nepotřebuje vůbec nic. Pak už je ale jen na něm, jestli chce chodit jen do hodiny a poslouchat lektora, nebo přijme jógu celou. No a já po hodině nedostávala všechny odpovědi na své otázky, tak jsem ležela v knihách a jezdila co dva až tři týdny na víkendové semináře.

Potřebovala jsem i teoretické informace. A před šesti lety jsem začala studovat ještě tříletou školu jógy. Já se vzdělávám pořád, potřebuji to tak.

Žijete jógou i v běžném životě?

Nedávno jsem zrovna četla rozhovor s lektorkou, která na konci říkala, že žije jógou. Mně to připadalo jako klišé, ale pak jsem se zamyslela, jak to mám já. Jógu nejen cvičím, ale dělám ji celý den. Při chůzi, sezení, jídle... principy se snažím dodržovat celý den.

Nejde mi nevidět, jak lidé špatně stojí na přechodu, a přemýšlím, jak by jim jóga pomohla. Pozice jsou však jen zlomkem jógy. Je to o morálce, koncentraci, dýchání a množství dalšího. Jóga zdaleka není jen fyzické cvičení pozic, ásan (= 3. stupeň podle klasického Pataňdžaliho 8stupňového systému), je důležité pokračovat dál, více do hloubky.

Děkujeme za rozhovor. 

Pokud také chcete objevit kouzlo jógy pod vedením Jany Chovancové, objednejte se na e-mailu jchranch@seznam.cz.


Jinde na SrdceMoravy