"

Spinning trénink pomůže zhubnout i zlepšit kondici. A jak vypadá?

09. 07. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Lekce v brněnském SPINNING & FITNESS běžně trvá asi hodinu. Začíná krátkým zahřátím a následuje aktivní část, která je zakončená protažením celého těla. 

Spinning trénink od rozcvičky po protažení

Jako každý jiný trénink, také spinning začíná rozcvičkou (warm up), která je potřeba pro zahřátí svalů a pomáhá předcházet zraněním. Při spinningu je ve formě jízdy po rovince s lehčí zátěží a trvá asi pět až deset minut. 
 
Pak již následuje hlavní část tréninku, která trvá asi pětačtyřicet minut. Instruktor připraví pro každou lekci profil tratě, která se skládá z některých ze základních stylů: 
ROVINA (v sedle), RUNNING (ze sedla), KOPEC (v sedle), KOPEC (ze sedla) a SKOKY (střídání polohy v sedle a ze sedla). 
 
Důležitou součástí každé lekce je hudba. „Především podkresluje tempo. To se časem zvyšuje a podle toho se mění i hudba. Každý si v ní najde svůj rytmus. Ale nemusíte šlapat dogmaticky, přesně do rytmu hudby,” vysvětluje Drastich. 
 
Po hlavní části spinning tréninku, který je hodně individuální, následuje protažení. To probíhá na spinneru i vedle něj. Protáhnou se svaly, které jste nejvíce používali při lekci i ty, které jsou běžně nejvíce zkrácené. Tedy především nohy, trup a krční svaly. 

Spinning trénink je pro každého

Hlavní část lekce je hodně individuální a každý si ji může přizpůsobit. Instruktor při lekci udává tempo, profil jízdy a určité styly, ale každý si může přizpůsobit zátěž podle svých cílů a možností. Na stejné lekci tak vedle sebe může jet trénovaný sportovec i úplný začátečník a oba z lekce vytěží maximum. „Každý si trať může upravit podle sebe. Když už nemůžete, klidně si uberte zátěž. Pracuje se také s tepem. Je to dobrá pomůcka k dosažení cíle. Jiná tepovka je pro odbourávání tuků a jiná třeba pro zlepšení fyzičky. Rozhodně se však nikdo nemusí bát, že by na lekci nestíhal,” říká Drastich

Nováčkovská lekce: nejlepší způsob jak začít se spinningem

Pokud se chystáte na spinning poprvé, nejlepší je si zkusit nováčkovskou lekci ve SPINNING & FITNESS v Kounicově ulici v Brně. Začíná každý čtvrtek od 19:45 hodin a stačí na ni přijít pouze jednou. Ideální je přijít nejméně patnáct minut předem. S sebou je vhodné si vzít sportovní oblečení nejlépe ze savého materiálu (ideální je cyklo oblečení), sportovní obuv s pevnou podrážkou nebo cyklistické boty SPD, samozřejmě ručník a nejlépe také lahev aspoň na 1 litr vody.
 
„Ani tato lekce nemusí být lehká. Člověk se však naučí, jak se nastavuje spinner i správnou polohu pro kolena či kyčle. S instruktorem lidé projedou všechny styly jízdy, aby věděli, na co si dávat pozor a jak trénovat správně,” upřesňuje Drastich.
 


Jinde na SrdceMoravy