"

Bez čeho se thajská masérka neobejde? Bez fyzické síly a znalosti těla

03. 04. 2018 , aktualizace: 30. 03. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Můžete přiblížit, jaké techniky musí masérky ovládat?

Kouzlo thajské masáže je to, že technika je svým způsobem jenom jedna základní, ale o to náročnější - silová akupresura. Masérka působí silou na tlakové body a používá k tomu celé své tělo. Jak prsty, tak lokty, tak chodidla, protože je někdy potřeba využít celou svou váhu a stoupnout si na vás.

Je thajská masáž pro masérky tedy hodně fyzicky náročná?

Dost náročná, proto terapeutky také hodně jí. V průběhu celého dne jí v malých porcích teplé jídlo. Thajky moc neznají způsob stravování, jaký máme my, tedy snídaně, svačina, oběd, večeře. Ony jí už od snídaně teplé jídlo, rýži, polévky, nudle. Občerstvují se i během dne mezi masážemi, aby měly energii a sílu vydržet do večera. Samozřejmě musí mít mezi masážemi pauzu, to hlídáme. Z dlouhodobého hlediska je nesmíme přetěžovat.

Ruce si masírují pořád

Thajky jsou drobné a malé, kde čerpají fyzickou sílu? Jsou schopné rozmasírovat velké mužské tělo?

Ony mají v rukách ohromnou sílu. I velkého muže dokáží namasírovat tak, že se jedná o silovou masáž. Samozřejmě je pro ně lepší běžná thajská masáž, kdy mohou zapojit i nohy a stoupnout si na něj. Ale i rukama jsou schopné vyvinout velkou sílu.

Existuje nějaká speciální kúra nebo technika, jak na konci dne uleví namoženým rukám? Jak protahují vlastní ztuhlé svaly?

Ony se masírují navzájem a aktivují se tam, kde potřebují. Ruce si masírují pořád. Buď si mačkají body, nebo si masírují prsty. Ale to už ani nepovažují za speciální kúru, spíš za běžnou věc.

Předpokládám, že při thajské masáži musí znát masérka dokonale celé tělo, jak který sval funguje, kde se co nachází. Co by se stalo, kdyby to nevěděla nebo udělala chybu?

To by bylo hodně špatné u kteréhokoliv maséra. Takový masér může ublížit. Při thajských masážích masérky nepracují jen se silovou akupresurou, jsou tam i protahovací pasáže. Kdyby nevěděly, co a jak protahovat, mohly by velmi ošklivě ublížit. Protahování se obvykle provádí do extrémních poloh, dokud to vaše tělo dovolí. Využívají také uvolňovací cviky na krční páteř. Tam opět musí přesně vědět, co jak funguje.

Pustí se do všeho, ale mají respekt

Musí se masérky vyznat i ve zdraví jako takovém? Tedy umět pomoci klientovi se zdravotním problémem?

Vyloženě zdravotnické vzdělání nemají, ale všechny vystudovaly chrámovou školu, mají certifikát a naučily se přesně, kde mají jaký bod zmáčknout, když je nějaký problém.

Co je pro masérky při práci nejtěžší, co se týče odbornosti?

Já bych neřekla, že je něco nejtěžší, ale určitě jsou situace, kdy mají respekt. Ony se pustí do všeho, snaží se pomoci. Jakmile je ale třeba žena těhotná, je masérka při masáži velmi opatrná.

Hraje v odbornosti masérky i její věk?

Ano, určitě. Čím starší masérka, tím větší zkušenosti. Prošlo jí rukama více klientů a zkušenosti jsou velmi cenné. Jako v každém oboru. My mladé holky vůbec nemáme, i když mladě vypadají :) Naše masérky jsou ve věku 42+.

Děkuji Vám za rozhovor.


Jinde na SrdceMoravy