"

Fakta a mýty: Jak je to s masážemi v těhotenství?

13. 11. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

V prvním trimestru na masáž zapomeňte

První tři měsíce těhotenství jsou velmi rizikové, proto se masážím vyhýbejte. „I když těhotenství ještě není vidět a klientky nemají žádné obtíže, masáže mohou v prvním trimestru opravdu ublížit,“ říká manažerka brněnského centra Sabai Šárka Gratclová.

Dodává, že od ukončeného třetího měsíce se mohou těhotné ženy masážím oddávat podle své chuti.

Masáž chodidel je ideální. Nebo není?

Některé nastávající maminky jsou přesvědčené, že masáž chodidel jim nemůže ublížit. Naopak že se jedná o jedinou masáž, která je v těhotenství možná.

„V tom se ale velmi mýlí,“ upozorňuje Šárka Gratclová. „Na nohou jsou reflexní body a nervová zakončení veškerých vnitřních orgánů včetně pohlavních. Masáž tak může dokonce vyvolat předčasný porod,“ zdůrazňuje.

Vyřeší bolavá záda thajská masáž? Určitě ne

Mnoho žen má dobrou zkušenost s klasickou thajskou masáží. A v době těhotenství, kdy záda často bolí, se chtějí k této osvědčené klasice vrátit. Není to ale nejlepší nápad.

„Tradiční thajská masáž je velmi razantní a silová. V těhotenství ji proto opravdu nedoporučujeme,“ vysvětluje Šárka Gratclová. 

Kdy a jakou masáž tedy zvolit?

Nejlepší volbou pro nastávající maminku i její dítě je speciální těhotenská masáž. Je přizpůsobená každé fázi těhotenství od druhého trimestru.

„Když je například bříško větší, klientka může ležet na boku a břicho jí podložíme,” popisuje Šárka Gratclová. Klientky si také vyberou, jestli chtějí masáž na klasickém lehátku, nebo na žíněnce.

Uvolněná záda, nohy i hlava, to vše s vůní kokosu

V brněnském centru Sabai se při masáži těhotných zaměřují na problematické části jako bedra či nohy a na závěr i na šíji a hlavu. „Všechno musí být příjemné, protože jakýkoliv nepříjemný pocit by se přenášel na miminko,“ vysvětluje Šárka Gratclová. 

Dodává, že nejlepší zkušenosti mají s masáží kokosovým olejem. „Je podobný podkožnímu tuku, a proto se velmi dobře vstřebává,“ říká. Olej si mohou klientky také koupit domů a masírovat si bříško proti striím.

Masážní salon vybírejte pečlivě

Těhotenství je opravdu jiný stav a klientky by měly vybírat jen skutečně kvalitní salony. „Maséři musí mít vzdělání v oboru a hlavně dostatek zkušeností,“ upozorňuje Šárka Gratclová. V brněnském Sabai mají s těhotenskými masážemi bohaté zkušenosti.

Navíc se nemusíte objednávat k jednomu nebo dvěma specialistům. Všechny masérky ovládají veškeré druhy masáží. „Vždy tak máte jistotu, že jste v dobrých rukou zkušeného profesionála,“ uzavírá Šárka Gratclová.

Máte chuť na masáž? Objednejte se na www.sabaibrno.cz.


Jinde na SrdceMoravy