"

Na Brnu mám ráda klid, říká thajská masérka ze salonu Sabai

20. 02. 2016 , aktualizace: 30. 03. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

8000 kilometrů a 6 časových pásem. Tolik dělí Kalun od jejího domova. Když po škole absolvovala ve svém rodném městě Udon Thani měsíc a půl dlouhý masérský kurz, doufala, že svoji budoucí kariéru spojí právě s tímto odvětvím.

O syna se starají prarodiče

Našla sice práci v oboru, i lásku svého života, za kterou se provdala, s manželem však museli v roce 2008 učinit těžké rozhodnutí – vydat se za prací do zahraničí. Jejich platy totiž stěží pokryly chod domácnosti, která se ještě rozrostla o syna. Zatímco manžel si našel práci v Dubaji, Kalun oslovila nabídka salonu Sabai. „Syna jsme museli dát do péče mým rodičům,“ přibližuje masérka.

České prostředí pro ni znamenalo obrat o 180 stupňů, z Udon Thani zamířila nejprve do několikanásobně větší Prahy. V tamní pobočce Sabai strávila dva roky. „Město na mě bylo příliš velké, všude bylo moc lidí. Navíc jsem neměla žádné přátele,“ vzpomíná Kalun. Když se jí naskytla příležitost přejít do Brna, neváhala ani minutu.

 

Za jídlem na Olomouckou

V masážním salonu na Pekařské 7 se nyní o klienty stará pátým rokem. „Máme výborný kolektiv, v Brně je navíc větší klid,“ pochvaluje si masérka. Se svými thajskými kolegyněmi se vídá nejen v práci, sdílí s nimi i společnou domácnost. Čeština je pro ni tedy stále velkou neznámou, ovládá pouze základní pokyny při masáži. „Na břicho, na záda, otočit,“ vyjmenovává se smíchem.

Velkou novinkou bylo pro Kalun i chladné počasí. „Sníh jsem viděla poprvé v životě až v Česku,“ upozorňuje. Některé její kolegyně si ho při své „premiéře“ dokonce fotily. A co česká kuchyně? Kalun se jí nebrání, nezanevřela ale ani na tu thajskou. Ráda se jí vždy nabaží na tržnici na Olomoucké. „Z celého Brna chodím nejčastěji tam,“ říká.

Návrat v létě?

Svůj stesk po rodině ale nezapře. „Díky internetu jsme sice denně v kontaktu, potkat se ale můžeme jen jednou za rok. To když si vyberu celou dovolenou a odcestuji na měsíc do Thajska.“ I proto by ráda v létě zamířila domů už napořád. Manžel ji přemlouval už loni, hodlá se totiž vrátit také. „Sabai miluji. Je úžasné vidět spokojené klienty, kteří se rádi vrací nebo si vyžádají masáž přímo ode mě. Rodina je ale na prvním místě,“ uzavírá Kalun.

Přijďte si vyzkoušet umění nejen Kalun, ale i ostatních masérek. Centrum thajských masáží Sabai najdete přímo u zastávky tramvají 5, 6 a 11 – Šilingrovo náměstí.


Jinde na SrdceMoravy