"

Průvodce thajskou masáží: Proč „bolí” a proč kolem ní kolují mýty?

03. 04. 2018 , aktualizace: 30. 03. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Je všeobecně známé, že thajská masáž není žádné jemné „hlazení” zad. Dokonce se říká, že může zabolet. Je to pravda?

Nebudu vám lhát, thajská masáž není úplně příjemná :) Je rozdíl mezi tradiční thajskou masáží, která se provádí na sucho přes oděv a opravdu se věnuje hlavně zdraví. Olejové masáže jsou už dělané tak, aby si člověk odpočinul, přesto stále zachovávají silovou akupresuru. 

Že vás to bolí, je v pořádku. Ono to musí bolet. Kdyby vás masérka masírovala jemně, nic dobrého pro vás neudělá. Vy si sice odpočinete a zrelaxujete, ale blokace neodstraní.

Masérka tedy musí použít sílu, aby si poradila s problematickou partií těla?

Na tom je masáž založená. Masérka se silou dostane k problému a tlakem ho uvolní. Tam, kde to nejvíc bolí, tam vás bude nejvíc masírovat, aby dané místo uvolnila. Doporučujeme klientům toto místo pořádně prodýchat a hlavně se uvolnit, pak to není tak hrozné.

Masérka ale samozřejmě nesmí jít do extrému. Proto se v průběhu masáže pořád ptá, jestli je všechno v pořádku. Velmi záleží i na klientovi, jak s bolestí dokáže pracovat. Zvlášť když jde na tuto masáž poprvé, jsou reakce až hysterické. Samozřejmě když už je to moc, stačí říct a terapeutka zvolní.

Masáž s bylinkami

Jak člověk pozná, že potřebuje takovou masáž, která vlastně není na relax?

Thajské masáže se před 2 000 lety využívaly jako léčebné metody. Dnes nejsou k tomu, aby se sem člověk přišel vyléčit, ale fungují jako prevence před tím, aby se nám blokace nestávaly. Masáž tedy potřebuje každý, kdo chce, aby byl zdravý. A když bude chodit pravidelně, funguje. Od klientů máme pozitivní zpětnou vazbu, že pokud zdravý životní styl doplníte jednou měsíčně thajskou masáží, je to ideální.

Pracují masérky také s nějakými pomůckami?

Ano, mají různé pomůcky pro nahřívání, aby se nejdříve uvolnilo svalstvo a ony pak mohly správně masírovat. Většinou se používají plátěné balíčky, které jsou naplněné různými bylinami. Podle typu masáže využíváme čistě eukalyptové, levandulové, zelený čaj anebo směsi bylin. 

Jedny balíčky používáme na záda a na masáž celého těla. Ty jsou složené ze směsi kurkumy, kafru a dalších bylin. V balíčcích na anticelulitidní masáže se zase objevují výtažky skořice, zázvor, mentol, kurkuma, sůl, černý pepř a muškátový oříšek. 

Bylinné balíčky se pak různě kombinují s přípravkem pro danou masáž, třeba na záda kafrovo-mentolová mast nebo speciální olejíčky proti celulitidě. U některých masáží, zejména u celulitidy, se pak s balíčkem provádí i jiná technika masáže. Je to takové vytahování, kdy masérka potřebuje nastartovat lymfatický systém. Zbytek těla pak masíruje normálně akupresurou.

Kromě běžné a anticelulitidní thajské masáže nabízíte celou řadu dalších alternativ. Mají vaše masérky „specializace”?

Specializace nemáme, všechny terepeutky umí provádět všechny druhy masáže. Poradí si dokonce i s tím, když k nám přijde těhotná paní. Pro nastávající maminky máme k dispozici speciální masáž. Pozor ale, není to masáž chodidel, jak si těhotné ženy často myslí a vyžadují. 

To je omyl, protože na chodidlech se nacházejí body, které jsou při stimulaci nebezpečné a mohou dokonce vyvolat porod. Samozřejmě se stane, že nám klientka nesdělí, že je těhotná, ale terapeutky to poznají. Mají velký respekt, aby se něco nestalo. Dámy si tuto masáž hodně chválí. Doporučujeme chodit na masáž od ukončeného třetího měsíce až do porodu.

Někteří mají jinou představu

Stalo se někdy něco nepříjemného, s čím se masérky musely vypořádat?

Takové situace se samozřejmě stávají. Ony mají výhodu v tom, že jsou buddhistky, takže veškeré problémy řeší úsměvem, mají velmi pozitivní myšlení. Když je problém, mrzí je to. Je tady i velká jazyková bariéra (masérky v centru Sabai jsou rodilé Thajky, pozn. red.). Nechápou, v čem je problém. Občas to i obrečí a mají výčitky. Všechno dělají správně, ale když klient masáž nezná, překvapí ho, přestože se mu ji snažíme předem přesně vysvětlit a připravit ho.

Kolem thajských masáží kolují i všelijaké mýty. Dopadají i na vaší praxi?

Stalo se nám třeba, že terapeutka při masáži vyskočila na paní a sedla si na ni. To je při thajské masáži běžné. Paní ale dostala šok, vyběhla a křičela na nás. Problémy většinou vznikají proto, že klienti mají jiné očekávání. Typicky u mužů, kteří mají o thajské masáži bohužel jinou představu, to je další nepříjemná situace, která se stává poměrně často. V lepším případě zavolají a zeptají se, v horším případě přijdou a odcházejí naštvaní.

Děkuji Vám za rozhovor.

 


Jinde na SrdceMoravy